Buty dla psa – jakie rodzaje, jak mierzyć
W przypadku zakupu czworonoga dużej rasy i gromadzenia wyprawki dla swojego pupila w postaci obroży, smyczy, legowiska, czy też miski, początkowo możemy nie zdawać sobie sprawy, jak ważne w praktyce mogą okazać się buty dla psa. Dlaczego? Otóż, ze względu na dużą masę ciała i zazwyczaj dużą dynamikę ruchu, bardzo łatwo może dojść do zranienia łapy psa podczas biegania, czy też kontuzji stawów biodrowych na przykład podczas wstawania z podłogi.
Zwykle stosujemy trochę inne buty, gdy leczymy zranione łapy i inne, gdy zapobiegamy zranieniom, bądź kontuzjom. Inne też wymogi muszą spełnić np. buty do biegania z psem.
Rodzaje butów dla psa
- Buty ochronne
- Buty antypoślizgowe
- Buty do biegania z psem
- Buty, jako opatrunek
Buty ochronne dla psa
Gdy chcemy ochronić łapy przed zranieniem, oparzeniem lub odmrożeniem, najczęściej stosujemy buty ochronne dla psa. Ważne, by takie buty były wygodne dla psa i łatwe do zakładania. Jednocześnie, by się dobrze trzymały na łapkach i były wytrzymałe. Takie na przykład są buty dla psa Walker care Comfort Trixie. (na zdjęciu poniżej).
Oczywiście można przyjąć, że każdy typ buta założony psu, pełni funkcję ochronną, bo po to mu je zakładamy, a nie dla mody.
W szczególnych sytuacjach potrzebujemy czegoś więcej, niż tylko ochrony. Polecamy zatem uwadze
Buty dla psa antypoślizgowe
Kiedy nasz pies ma problem ze wstawaniem na gładkiej podłodze z paneli, z pomocą przyjdą buty antypoślizgowe o specjalnej gumowej podeszwie. Jednak należy pamiętać, że but taki jest bardziej ścisły. Nie powinien być noszony przez dłuższy czas, ponieważ może doprowadzić do odparzenia łap. Dlatego lepszym rozwiązaniem w tych konkretnych sytuacjach mogą okazać się skarpety dla psa antypoślizgowe, jak na przykład te na zdjęciu poniżej.
Specjalna antypoślizgową podeszwą powinny charakteryzować się również
Buty do biegania z psem
Gdy lubimy być bardzo aktywni i uprawiamy sport ze swoim pupilem np. jogging, potrzebujemy specjalne akcesoria do biegania z psem, w tym także specjalne, mocniejsze buty.
Polecamy uwadze buty do biegania z psem antypoślizgowe Walker Active Trixie (na zdjęciu poniżej). Mają one gumową, bieżnikowaną podeszwę. Są nie tylko wytrzymałe, ale co ważniejsze, dobrze trzymają się na łapkach. Przeznaczone do użytku całorocznego, czyli sprawdzają się również na śniegu.
My sami przetestowaliśmy je biegając z naszym owczarkiem belgijskim 5-kilometrowe trasy po lesie, na podłożu piaszczystym i kamienistym. Biegaliśmy zarówno wiosną i jesienią, jak i zimą po śniegu. Ani razu nie zdarzyło się, by nasz Uzi zgubił któryś z butów. Czasami tylko trochę przekręcały mu się na łapkach, ale to dlatego, że kupiliśmy buty dla owczarka niemieckiego, czyli XL. Belgijski owczarek ma delikatniejszą budowę, dlatego XL-ka okazała się troszkę za duża.
Natomiast, w sytuacjach, gdy dojdzie do zranienia łapy psa, potrzebujemy buty które będą pełniły funkcję ochronną dla założonego opatrunku. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzają się
Buty dla psa Pawz
Wyglądają jak nienadmuchany balon, wykonane są ze wzmocnionej gumy. Łatwo się je zakłada i bardzo dobrze chronią łapę przed zamoczeniem w deszczowy dzień. Można je też zakładać jako dodatkową ochronę przed wilgocią do wewnątrz zwykłych butów dla psa.
Jak mierzyć buty dla psa, na co zwrócić uwagę
Aby dobrać odpowiednie buty dla naszego pupila, pomiar należy brać, gdy pies stoi. Należy podłożyć kartkę i obrysować łapę psa. Około 5 mm dodanych do wielkości łapy, czyli mniej więcej tyle, ile wychodzi obrysowując ją ołówkiem, powinno wystarczyć dla komfortu psa. Mierząc jedną łapkę, dobrze jest unieść drugą, aby cały ciężar psa spoczywał na tej, którą obrysowujemy. Konieczne jest wzięcie pomiarów na łapy przednie i tylne oddzielnie. W sytuacji, gdy pomiary wskazują, że psu może pasować rozmiar mniejszy lub większy, należy zawsze wybierać rozmiar większy.
Gdy nie mamy pewności, co do doboru odpowiedniego rozmiaru buta dla psa, dobrze jest po prostu zadzwonić do sklepu zoologicznego i dopytać o wszystko przed zakupem.