Rottweiler – charakterystyka rasy
Rottweiler, to pies służbowy i pilnujący. Czujny obserwator o zrównoważonej psychice. Wymaga mądrego i konsekwentnego właściciela. Pewność siebie jest główną cechą charakteru rottweilera.
Pochodzenie
Psy wykorzystywana dawniej do pilnowania obozów rzymskich w podbitej przez nich Germanii. Rottweiler, to pies pilnujący bydła stanowiącego zapasy żywieniowe legionów oraz ciągnęły ciężkie zaprzęgi z żywnością i amunicją. Wygląd rottweilerów ewoluował – przedtem były to psy lekkie i smukłe z długimi haczykowatymi ogonami, na przestrzeni lat przybrały na masie i ich dzisiejszy wygląd wymogły nowe sposoby jego wykorzystania – rasa ta chętnie współpracuje z człowiekiem i często wykorzystywana była do ciężkich prac. Często zaliczane są do gładkowłosych psów zaganiających, wywodzących się z linii psów bawarskich o celtyckim rodowodzie.
Wygląd
Rottweiler, to pies średniego do dużego wzrostu, średniej wagi. Jest on harmonijnie zbudowany, przysadzisty i potężny. Sprawia wrażenie silnego, wytrzymałego i zwinnego. Głowę ma dość masywną. Szczęki mocne i szerokie, wargi nie obwisłe. Owalne, ciemnobrązowe oczy. Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone i szeroko rozstawione. Szyja jest mocna, lekko łukowata. Klatka piersiowa szeroka, potężnie umięśniona. Grzbiet mocny. Zad szeroki, lekko zaokrąglony. Ogon jest noszony lekko zakręcony ku górze. Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Szata składa się z włosów okrywowych, średniej długości, twardych w dotyku i podszerstka. Umaszczenie jest zawsze czarne, podpalane w ściśle określonych miejscach.
Charakter
Według wzorca jest to pies o zrównoważonej psychice, wymagający odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. Pewność siebie jest główną cechą charakteru tej rasy, podobnie jak upór, samodzielność czy skłonność do dominacji (ujawnia się to szczególnie u samców). Rottweiler potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu.
Przydatność
Dawniej psy te były wykorzystywane jako psy pasterskie, a także jako psy rzeźnickie, czyli pomagające w zaganianiu zwierząt rzeźnych na place targowe. Obecnie głównie uznawany jest jako pies obronny. W 1910 został oficjalnie uznany za psa policyjnego.
Warunki życia
Rottweiler ma krótką sierść, więc wymaga zwiększonej częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych tylko w okresie linienia.
Dieta psów tej rasy powinna być odpowiednio dobrana i bogata w białko. Żywność zaleca się podawać rozdzieloną i po wysiłku fizycznym.
Podobnie jak u większości psów ras dużych może występować dysplazja stawów biodrowych, jak również dysplazja stawów łokciowych. Ich budowa wpływa również na zwiększenie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. Mają też skłonność do występowania różnych alergii i chorób nowotworowych.
Szkolenie
Dla psów tej rasy obowiązują próby pracy. Podatny na szkolenie konsekwentnie, ale łagodnie prowadzone.
W Polsce rottweiler został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne.
Polecam oglądnąć uważnie jeden z odcinków Zaklinacza Psów Cesara Milana poświęcony tej rasie. Zobacz film na YouTube.
POLECAMY – Mocna obroża skórzana dla rottweilera
[laborator_blog_posts row_clear=”3″ equal_heights=”1″ carousel_enabled=”1″ more=”|title:Czytaj%20wi%C4%99cej|target:%20_blank|” blog_query=”size:12|order_by:date|order:DESC|post_type:,post”]