Szelki dla dużego psa – jakie powinny być
Jakie powinny być szelki dla dużego psa, jak dobrać rozmiar, jak zmierzyć psa? Te pytania nasuwają się często, gdy stajemy przed koniecznością zakupu szelek dla swojego pupila. Pytań wiele, a to dlatego, że akcesoria dla dużego psa w typie owczarka niemieckiego, husky, czy boksera, zazwyczaj kupujemy w sklepie internetowym. Stacjonarne sklepy zoologiczne rzadko mają odpowiednie akcesoria dla psów dużych ras. A nawet jeżeli je mają, to wybór jest zwykle dość ograniczony.
Kupując szelki dla dużego psa musimy najpierw zdecydować:
- Do czego mają służyć, jaką pełnić funkcję, aby wybrać odpowiedni model szelek.
- Następnie dobrze zmierzyć psa.
- Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, lepiej przed zakupem dopytać o wszystko sprzedawcę.
Szelki dla dużego psa wg. funkcji, jakie pełnią
Podobnie jak ubranie dla człowieka, szelki dla psa mogą pełnić różne funkcje, w zależności od tego, co planujemy robić z naszym pupilem. Źle dobrane szelki mogą psa ranić, podduszać, odparzać skórę. W najlepszym wypadku będą wycierać futro, co nie jest bez znaczenia, gdy mamy psa z długą sierścią lub takiego, którego wystawiamy na pokazach psich piękności.
Nosząc się z zamiarem kupna szelek dla swojego pupila, powinniśmy określić, do czego je potrzebujemy. Czy mają słuzyć do szkolenia, na spacery, czy na przykład do biegania z psem. A może do jazdy na rowerze, albo też potrzebne nam są szelki dla psa do dogtrekkingu.
Najczęściej występujące rodzaje szelek dla psa to:
- Szelki spacerowe – najbardziej popularne, stosowane do zwykłych codziennych spacerów z psem, na wyprawy do lasu, nad jezioro, itp.
- Szelki do szkolenia psa – specjalistyczne używane do szkolenia, różnią się budową w zależności od rodzaju szkolenia (np. IPO, K9, czy zwykłe, podstawowe szkolenie na posłuszeństwo)
- Szelki do sportów z psami – np. szelki do biegania z psem, do jazdy rowerem, do dogtrekkingu, itp.
- Szelki zaprzęgowe – szelki dla psa do ciągnięcia na przykład sanek
- Uprząż rehabilitacyjna – szelki dla starszych zwykle dużych psów z problemami układu ruchu
Jakie powinny być szelki spacerowe dla dużego psa?
Dobrze, by były lekkie i przewiewne oraz by zapewniały psu wygodę. Ponadto, gdy mamy zamiar spędzać czas z pupilem nad jeziorem, powinny to być szelki wodoodporne lub szybkoschnące. Szelki spacerowe mogą być skórzane lub z taśmy. Najbardziej popularne modele takich szelek, uszyte są z taśmy nylonowej lub polipropylenowej. Czasami taśma połączona jest z siateczką mesh lub z neoprenem. Poniżej prezentujemy wygodne szelki dla psa Trixie. Dostępne są w kilku kolorach i rozmiarach, aż do 100 cm w obwodzie klatki piersiowej.
Kolejny typ szelek dla psów dużych ras, któremu się przyjrzymy, to
Szelki dla dużego psa do szkolenia
Szkolenie dużego psa wymaga zastosowania bardzo dobrej jakości akcesoriów. Dlatego szelki do szkolenia psa powinny być szczególnie dobrze zaprojektowane, aby nie powodowały dyskomfortu pupila. Takie szelki muszą być również bardzo wytrzymałe, wyposażone w uchwyt, który ułatwi kontrolę nad psem i mocną sprzączkę. Polecamy w szczególności szelki dla dużego psa Dingo Gear, które producent zaprojektował głównie dla psów policyjnych typu owczarek niemiecki, owczarek belgijski. Jednak, można je z powodzeniem używać dla psów innych ras, o obwodzie klatki piersiowej maksymalnie do 105 cm. Szelki dla psów pracujących Dingo Gear występują w 3 modelach. Różnią się sprzączką i uchwytem, no i ceną.
Kolejne szelki szkoleniowe dla dużych psów, to uprzęże Julius-K9 IDC ® Power. Dostępne w wielu kolorach i rozmiarach, również dla psów olbrzymich o obwodzie klatki piersiowej do 138 cm, jak kaukaz, nowofundland, itp.
Szelki do sportów z psami, szelki do biegania z psem
Idealne szelki dla psa do biegania, które chcemy polecić, są bardzo wygodne, dobrze dopasowane do budowy zwierzęcia, miękkie i solidne. To szelki Hurtta Active fińskiego producenta. Hurtta specjalizuje się w outdoorowych akcesoriach dla psów i ratowników. Model Active wyposażony jest w poręczny uchwyt, który ułatwia kontrolę nad dużym psem. Szelki te możemy otrzymać w rozmiarach maksymalnie do 120 cm obwodu klatki piersiowej psa. Zatem, pasują również dla psów olbrzymich.
Szelki dla psa zaprzęgowe
Tutaj możemy polecić 2 modele szelek, które zasadniczo się różnią od siebie budową i zastosowaniem. Chociaż oba służą do ciągnięcia. Najbardziej solidne szelki dla psa zaprzęgowe do zastosowań amatorskich i profesjonalnych, to szelki typu uprząż Julius-K9 lub szelki Strong Dingo. Zarówno jedne, jak i drugie można kupić w szerokiej gamie rozmiarów. Szelki Strong są wykonane przez polskiego producenta i są tańsze, a ich jakość jest taka sama, jak szelek Julius. Dodatkowo, dostępne są w 3 kolorach – czarnym, niebieskim i czerwonym.
Kolejne typ, to szelki zaprzęgowe dla psa typu sled. Służą do biegania, ale również jako szelki dla psa do ciągnięcia np. sanek, wózka, itp. Polecamy je dla zaawansowanych biegaczy i psów, które są przyuczone do ciągnięcia. Ten model szelek stosuje się w profesjonalnych psich zaprzęgach. Natomiast, kompletnie nie sprawdzają się one w przypadku, gdy pies nie jest nauczony biegania i raz znajduje się przed osobą biegnącą, a raz z boku lub z tyłu. Szelki takie mogą po prostu zsunąć się z psa.
Szelki dla dużego psa skórzane
Na koniec, polecamy jeszcze jeden model szelek dla tych, którzy cenią sobie rzeczy z surowców naturalnych. Szelki skórzane dla psa tzw. CYGAN można stosować zarówno do szkolenia psa, jak i na codzienne spacery. Idealne szelki dla dużego psa, wykonane ze specjalnie woskowanej skóry, odpornej na wilgoć. Bardzo miękkie w dotyku, ergonomiczny model z szerokim paskiem z przodu, będzie wygodny dla psa i może znaleźć zastosowanie w różnych sytuacjach. Szelki Cygan występują w rozmiarach – do 103 cm w klatce piersiowej psa.
Jak mierzyć szelki dla dużego psa?
Pisaliśmy już w poście jaka powinna być obroża dla dużego psa, że wielu właścicieli dużych psów by zaoszczędzić kosztów, chce kupić obrożę, szelki, bądź smycz dla swojego kilkumiesięcznego szczeniaka tak, by pasowały mu, gdy dorośnie. To myślenie jest z gruntu błędne, wyjaśnialiśmy dlaczego we wspomnianym wpisie o obrożach.
Każde szelki powinny mieć możliwość regulacji. Jeżeli chodzi o rozmiar, należy po zmierzeniu psa wybrać taki, aby pozwalał na kilkucentymetrowe powiększenie szelek w razie potrzeby. W żadnym wypadku nie wolno kupować dla szczeniaka szelek w rozmiarze większym, niż wymiary psa na to wskazują.
Obwód klatki piersiowej, to najbardziej istotny wymiar potrzebny, by poprawnie dobrać szelki dla psa.